Rekomendacijos specialistams

ESTSS rekomendacijos psichikos sveikatos specialistams

  • Labai svarbu fokusuotis į labiausiai pažeidžiamas grupes, užtikrinant efektyvią psichikos sveikatos priežiūrą. Ypač pažeidžiami psichikos sveikatos sunkumų vystymosi atžvilgiu yra žmonės karantine. Įrodyta, kad karantinas gali nulemti neigiamus psichikos sveikatos padarinius, tokius kaip trauminio streso simptomai, nerimas, pyktis. Taip pat, labai svarbu užtikrinti pagrindinių žmogaus poreikių patenkinimą (pvz., bendradarbiavimą, norą būti išklausytam ir informuotam, ir pan.) ir adekvatų psichikos sveikatos palaikymą tiems, kurie yra izoliuoti. Svarbu apriboti karantinu tik tais atvejais, kurie laikomi būtinais, ir įgyvendinti jį kuo mažiausiai traumuojančiu būdu (žemiau pateiktos naudingos nuorodos anglų kalba):

https://www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS0140-6736(20)30460-8/fulltext

https://www.indiatoday.in/world/story/coronavirus-outbreak-covid19-cases-quarantine-mental-health-1652639-2020-03-05

https://www.sisst.it/covid-19-english-version/

 

Papildomos priemonės dirbant su klientais

Siūlome susipažinti su EMDR Europe asociacijos parengtomis gairėmis psichikos sveikatos specialistams (jas galite rasti čia) (anglų k.), kurie dirba su itin didelį nerimą dėl COVID-19 viruso išgyvenančiais asmenimis. Šios gairės yra pritaikytos naudojant EMDR metodą, tačiau informacija gali būti aktuali ir šio metodo nenaudojantiems specialistmas.

Pateikiame pozityviosiosios psichologijos pratimus Crisis Kit (anglų k.) – šie pratimai padės dirbant su klientais išgyvenančiais stiprų nerimą.

Gairės sveikatos specialistams dirbantiems su COVID-19 (lietuvių kalba)

Pagalbos sau gairės psichikos sveikatos specialistams bei pirmąją pagalbą teikiantiems specialistams (anglų k.).

Gairės specialistams: kaip telefonu perduoti blogas naujienas (anglų k.).

Elgesio strategijos siekiant sumažinti COVID-19 plitimą tarp gyventojų (anglų k.).