Rekomendacijos specialistams

ESTSS rekomendacijos psichikos sveikatos specialistams

  • Kol žmonės stipriai nerimauja dėl grėsmę gyvybei keliančio viruso, svarbu užtikrinti psichikos sveikatos paslaugų, pritaikytų tokioms aplinkybėms, prieinamumą tiems, kuriems jų labiausiai reikia. Todėl mes raginame mūsų kolegas pritaikyti ir naudoti internetines programas (pvz., Skype, Whatsapp ir kt.) konsultavimui ir terapijai, ypač tuose regionuose, kur COVID-19 yra stipriai paplitęs.
  • Labai svarbu fokusuotis į labiausiai pažeidžiamas grupes, užtikrinant efektyvią psichikos sveikatos priežiūrą. Ypač pažeidžiami psichikos sveikatos sunkumų vystymosi atžvilgiu yra žmonės karantine. Įrodyta, kad karantinas gali nulemti neigiamus psichikos sveikatos padarinius, tokius kaip trauminio streso simptomai, nerimas, pyktis. Taip pat, labai svarbu užtikrinti pagrindinių žmogaus poreikių patenkinimą (pvz., bendradarbiavimą, norą būti išklausytam ir informuotam, ir pan.) ir adekvatų psichikos sveikatos palaikymą tiems, kurie yra izoliuoti. Svarbu apriboti karantinu tik tais atvejais, kurie laikomi būtinais, ir įgyvendinti jį kuo mažiausiai traumuojančiu būdu (žemiau pateiktos naudingos nuorodos anglų kalba):

https://www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS0140-6736(20)30460-8/fulltext

https://www.indiatoday.in/world/story/coronavirus-outbreak-covid19-cases-quarantine-mental-health-1652639-2020-03-05

https://www.communityengagementhub.org/wp-content/uploads/sites/2/2020/02/COVID19-Stigma-guide-2002.pdf?fbclid=IwAR1wOi7I74dptZOBXnt8X7Vblc0iruNdCXF_9W_Wj5DWng40-o8xcfoOhWw

https://www.sisst.it/covid-19-english-version/

  • Kadangi ESTSS teikia pirmenybę prevencijos strategijoms, reikia apibrėžti ir įgyvendinti COVID-19 pritaikytą psichologinę pirmąją pagalbą ir psichosocialinę pagalbą žmonėms, kuriems jos reikia ir pirmiausia tiems, kurie yra karantine. Kaip pirmą žingsnį mes norime paskatinti organizuoti karštųjų linijų paslaugas, orientuotas suteikti aktualią informaciją ir emocinį palaikymą.
  • Galiausiai mes norėtume paskatinti ESTSS narius skirtingose šalyse dalintis reagavimo į naują krizę patirtimi, nes tai leis mums mokytis vieniems iš kitų ir suteikti geriausią įmanomą paramą. ESTSS internetinė svetainė gali būti vieta, kurioje galime keistis tokia informacija – kviečiame  bendradarbiauti keičiantis informacija.

 

Papildomos priemonės dirbant su klientais

Siūlome susipažinti su EMDR Europe asociacijos parengtomis gairėmis psichikos sveikatos specialistams (jas galite rasti čia) (anglų k.), kurie dirba su itin didelį nerimą dėl COVID-19 viruso išgyvenančiais asmenimis. Šios gairės yra pritaikytos naudojant EMDR metodą, tačiau informacija gali būti aktuali ir šio metodo nenaudojantiems specialistmas.

Pateikiame pozityviosiosios psichologijos pratimus Crisis Kit (anglų k.) – šie pratimai padės dirbant su klientais išgyvenančiais stiprų nerimą.

Gairės sveikatos specialistams dirbantiems su COVID-19 (lietuvių kalba)

Pagalbos sau gairės psichikos sveikatos specialistams bei pirmąją pagalbą teikiantiems specialistams (anglų k.).

Gairės specialistams: kaip telefonu perduoti blogas naujienas (anglų k.).

Elgesio strategijos siekiant sumažinti COVID-19 plitimą tarp gyventojų.

 

Naudinga bei patikima informacija apie COVID-19 (anglų k.)

Managing Mental Health during the COVID-19 Pandemic: Resources from the WHO

Additional Mental Health Resources related to COVID-19 relevant to GCPN Members

Updated Information from the World Health Organization about COVID-19

Other Sources to Access COVID-19 Information