2019 spalio 25 d. Vilniuje vyko IX-oji kasmetinė traumų psichologijos konferencija

2019 spalio 25 d. Vilniuje vyko IX-oji kasmetinė traumų psichologijos konferencija, kurioje pranešimus skaitė žymūs psichotraumatologijos mokslininkai iš Šveicarijos, Norvegijos, Izraelio bei Lietuvos.

Žymūs Lietuvos ir kitų Europos šalių psichotraumatologijos mokslininkai dalinosi įžvalgomis ir patirtimi, kaip efektyviai suteikti pagalbą įvairius trauminius išgyvenimus patyrusiems žmonėms. Džiaugiamės, kad pavyko į Vilnių pasikviesti vienus geriausių psichotraumatologijos atstovų, tokių kaip psichiatrijos ir psichoterapijos profesorius emeritas Ulrich Schnyder iš Ciuricho universiteto. Jis apžvelgė efektyviausias pagalbos praktikas, skirtas išgyvenantiems potrauminį stresą. Po prof. Schnyder paskaitos vyko trumpa diskusija, kurios metu buvo aptartos darbo su trauminėmis reakcijomis galimybės, kai žmogus dėl trauminio įvykio kreipiasi po daugelio metų, taip pat vaistų bei narkotinių medžiagų įtaka gydymui bei aptarta dabartinė sveikatos sistema tiek Lietuvoje, tiek pasaulyje.

Konferencijoje pranešimus taip pat skaitė prof. Siri Thoresen iš Norvegijos bei prof. Rachel Dekel iš Izraelio. Ypač jautrią temą gvildeno profesorė Siri Thoresen – apie vaikų, išgyvenusių trauminius įvykius, raidą ir ateitį. O profesorė Rachel Dekel apžvelgė, kaip sunkūs išgyvenimai, kad ir kokie jie būtų – patirta prievarta ar staigi artimojo mirtis, neišvengiamai persismelkia ir keičia visos šeimos ar poros santykius ir kaip tokiu atveju geriausia padėti ne tik traumą patyrusiam asmeniui, bet ir jo artimiesiems.

 

Konferencijoje buvo skaitomi ir Lietuvos mokslininkų pranešimai, apžvelgiantys čia atliekamus tyrimus – dokt. I. Daniūnaitė bei D. Prižginė kalbėjo apie traumines patirtis vaikystėje bei paauglystė, pristatė atsparumo ir atsivėrimo konceptus. Dokt. D. Gražulytė pristatė galimas reakcijas po širdies operacijų – tai tema itin aktuali vyresnio amžiaus žmonėms, kadangi kraujotakos sistemos ligos yra viena pagrindinių mirties priežasčių tiek Lietuvoje, tiek pasaulyje. Dokt. A. Bakaitytė užbaigė konferenciją pristatydama tyrimą apie intymaus partnerio smurtą patyrusių moterų tapatumą ir potrauminį augimą – apie moters galimybę atstatyti arba atkurti savo tapatumą, bet tik tuomet, kai yra nutraukiamas smurtas.

 

Konferencijos organizatoriai Lietuvos traumų psichologijos asociacija ir Vilniaus universiteto Psichotraumatologijos centras. Renginio partneris Lietuvos psichologų sąjunga.